
我諗大家都好鍾意去大型超巿、連銷店買嘢, 貪佢地方大、行得舒服、有分儲、多嘢買又就腳之外。最主要喺佢地周不時有減價, 推出買兩包平均價平過買一包, 買十包平均價又再平多啲, 務求令你覺得買得多就越慳得多。
往往你諗住用 $4買一包麵, 但見買一包個價錢好唔抵喎, 就喺咁, 你買咗一箱。最後你慳咗 $9.6, 平均每包慳咗 $0.4, 但就用咗 $200。相反佢成本價越被推低, 就越賺越多, 你就越慳越少。唔信?? 睇吓以下個案:
個案一 : 買細牛油100g 要$17, 大牛油200g 要$36.8 ........ 通常你會買大size, 直覺覺得會平啲又大嚿啲嘛, 嘩!! 但你被人呃多咗 $2.4。
個案二 : 沐浴露 1支x1000 ml 要$34, 一袋 2支x600 ml 要$58 ........ 通常你會買一袋2支, 直覺覺得每支喺 $29喎, 嘩!! 但你又被人呃咗,
因為 1支裝 每ml 只需$0.034 , 2支裝反而 每ml要 $0.048, 不過你賺多咗個樽。
個案三 : 即食麵一包 $3.7, 一袋5包 $18.6 ........ 通常你會買一袋5包, 直覺覺得買得多慳多咗, 嘩!! 但你又再被人呃咗,
因為 $3.7 x 5 = $18.5, 反而你鍾意俾多 $0.1 去買佢個包裝袋, 咁記住唔好丟, 留番嚟做購物袋啦。
心算唔好, 下次記住帶埋計算機啦!!! 本文並無影射成份, 請勿對座入號。